OwlCastle
664 71Veverská Bítýška
Brno - venkov
e-mail: OwlCastle@seznam.cz
Jak vyrobit pilota
Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak to udělat s pilotem do mých letadel, atypické velikosti.
Zprvu jsem to řešil tím, že jsem je nedělal a kabinu nechal vybroušenou z polystyrenu a jen ji lehce natřel modrobílou barvou.
Později jsem uvažoval, že bych ve svých modelech mohl použít nějaké kupované, ale v 1/12 byli moc malí a v devítině naopak velcí..
Dalším problémem bylo i to, že kdybych i sehnal velikost 1/10 - 1/10,5, zůstával by problém s tím, že by byli všichni stejní..
Z těchto hlavních důvodů jsem se rozhodl pro to, zkusit to sám...
Tak tento návod je především pro ty, kteří jsou trochu šikovní a mají modely či typy letadel, na které se pomalu ani figurky pilotů sehnat nedají.
Výroba pilota

Výroba pilota

Předloha šablony pilota
Výroba pilota

Výroba pilota

Matrice z PET folie a Cu plechu..
Výroba pilota

Výroba pilota

Předkreslení výstroje apod. na extrudovaný polystyren
Co budeme potřebovat:
Břit ulamovacího nože, kus extrudovaného polystyrenu,tužku č.1 /nebo lihový popisovač CD liner/, kousek průhledné tvrdší fólie /třeba i PET kanystříku od vody/, sadu skalpelů, jemný smirek, pilníček, párátko, špejli a pochopitelně barvy - vodou ředitelné. Dobré je mít po ruce i nějaký tmel pro případnou opravu, Herkules popř. i ruční malou brusku s frézkami.
Příprava:
Před samotnou prací si vytvoříme přípravky, které nám usnadní práci.
Zprvu si musíme zvolit velikost /měřítko/ v jakém máme RC model a v jakém si přejeme pilota ztvárnit pro náš model.
Na papír si potom v tomto měřítku naneseme dva obdélníky, jenž jeden z nich tvoří výšku, šířku a hloubku těla a ramen. Druhý s překryvem tvoří výšku, šířku a hloubku pilotovy hlavy.
Jednu šablonu nakreslíme jako čelní pohled a druhou jako boční pohled. Na obě šablony si předkreslíme obrys hlavy, vybavení, límců a pod jako na obr.1
Opět jak čelní, tak boční pohled a vystřihneme nůžkami obrysy. Potom přiložíme PET folii a překreslíme lihovým CD linerem na folii. Já si třeba čelní obrysy nakreslil na tenký asi 0,3mm měděný plíšek, neboť hodlám této velikosti tvořit více figurek. Ten jsem podlepil oboustrannou páskou, nalepil na blok extrudovaného polystyrenu a vypálil odporovou pilou, přelepil o kousek dál a zase vypálil. Takhle jsem si jich připravil několik do zásoby pro budoucí tvoření. Pro přesnější odhadování pozice nosu a očí, lze v šablonách vystřihnout buď nos nebo brýle v čelním pohledu a sluchátka v kukle v bočním pohledu jak lze vidět na obr.2
Výroba pilota

Výroba pilota

Naznačení brýlí, nosu, sluchátek apod.
Výroba pilota

Výroba pilota

Obříznutí nosu - tvorba tváří..
Výroba pilota

Výroba pilota

Tvorba límce, popruhů a vesty..
Vlastní postup:
Na připravený kousek extrudovaného polystyrenu si nejprve obmalujeme pomocí /obdélníkové/ šablony jak čelní, tak i boční hrubý tvar vstupního materiálu pro tzv. sochání
pilota a obřízneme. Vznikne nám takový obrácený T kvádr. Na ten si pomocí obrysových šablon za pomoci Cd lineru /nebo tužky č.1/naneseme obrysy pilota jak čelního pohledu s prokreslením např. skel brýlí, tak bočního s prokreslením sluchátek v kukle, náznak límce,
popruhů, záchranné vesty, rukávů apod.., jak je zřejmé z obr.3
Tím přípravný proces končí a nastává vlastní tzv. sochání..
Je dobré mít představu jakého pilota, z které doby a "strany" vlastně tvoříme, jako i volbu výstroje a výzbroje. Tedy jedná-li se o letní či zimní verzi apod. Nejvhodnější je mít před sebou nějaký obrázek nebo si jej vyhledat na internetu a mít ho pro nahlédnutí na monitoru.
Například v brýlích, popruzích a oděvech jsou značné rozdíly.
Na předkresleném kvádru nejprve zaoblíme břitem z ulamovacího nože tvar hlavy zezadu.
Nejprve zápichy obřízneme špičatým skalpelem tvar a umístění brýlí, nosu a z boku tvar sluchátek kukly jako na obr.4
Zešikma k nosu z obou stran vyřízneme ze stran klínek, taktéž odspodu k nosu a kolem brýlí.
Tím se nám naznačí tváře. Od brady k tvářím provedeme oblý výřez a tím jsou naznačeny komplet tvary nosu, tváří a brady - tedy spodní část obličeje jako na obr.5
Výroba pilota

Výroba pilota

Konečná podoba..
Výroba pilota

Výroba pilota

Více pilotů po opracování..
Výroba pilota

Výroba pilota

Celá letka...
Opatrně obřízneme tvar brýlí směrem ke kukle a seřežeme hlavu do požadovaných tvarů.
Z boku dbáme na to, abychom zachovali sluchátka a neseřízli je omylem taky. Postupujeme s obřezáváním směrem k límci a tvoříme tak krk a spodní část brady s přihlédnutím na typ límce /kožíšek nebo pouhý límec/. Odspodu límce ke krku vyřízneme klín do véčka a tím nám vzniká límec. Totéž opakujeme ještě jednou s vytvořením menšího límce a naznačí se nám límec košile. Odpíchneme límec kolem dokola naznačeného tvaru podél těla a výřezem malého obvodového klínu se nám zvýrazní celý. Podobným způsobem vypíchneme popruhy na těle a místo mezi límcem a popruhy vyřežeme nebo vydlabeme skalpelem.
V tomto bodě se pustíme do tvorby ramen a paží. Pokud tvoříme případnou záchrannou vestu,
opět nařízneme tvar do trupu a směrem k pažím vyřežeme, vydlabeme a upravíme skalpelem více na obr.6.
Tím máme hrubé opracování hotové..
Potom podle předlohy, či své fantazie opatrně špičatým skalpelem opracováváme obličej do finální podoby. Ubíráme na lícních kostech a u brady, dotvořujeme tvar nosu a tváří. Pilníčkem nebo jemným smirkovým plátnem či papírem dočistíme tvary. Podobně ořežeme a dobrousíme límec a ruce s rameny. Smirkem zbrousíme popruhy, aby vycházely jakoby z podlímce a záchrannou vestu jakoby byla pod popruhy. Dotvarujeme tělo, doladíme obrysy brýlí a máme skoro hotovo..
Pokud jsme tvořili brýle na očích čeká nás trošku titěrná prácička s jejich dokončením /záleží na měřítku pilota/.
Musíme špičatým skalpelem vypíchat tvar skel a nepoškodit miniaturní obruby brýlí.
Po obvodovém vypíchání obou skel skalpelem vyřežeme nebo vydlabeme obsah tak, abychom nepoškodili obruby a docílili navázání obličeje. Výhodou je, že lze tento materiál trochu tzv. natlačit do určitého tvaru, což se nám v tomto případě hodí pro tvorbu očních důlků, pásku brýlí, dulíčku na bradě a pod.
Tím je figurka pilota hotova a čeká nás již pouze nátěr vhodnými barvami a odstíny.
Je-li někde potřeba opravit chybu, použijeme tmel. Malé plošky jako bělmo, duhovka, panenka a obočí, je vhodné opatrně nanést párátkem, hlavičkou špendlíku apod. V konečné podobě je figurka na obr.7
Výroba pilota

Výroba pilota

Počáteční vstupní materiál..
Výroba pilota

Výroba pilota

Započetí sochání figurky..
Výroba pilota

Výroba pilota

Dokončovací finále..
Kdo vlastní ruční mini brusku s frézkami, má s jemným opracováváním poloviční práci, taktéž by byla výbornou pomůckou mikropájka s regulací teploty, ale jde to i na koleně.
Moje první dvě figurky ( 1/10,5 a 1/9 ) byly dělané pouze čepelí z ulamovacího nože a smirkem, později jsem zakoupil skalpely a sadu nožíků.
Po natření pilota a zaschnutí barvy už nás čeká jen malá, ale precizní dodělávka a to tvorba skel do brýlí. Z tenké folie /např. vaničky od salátu, PET lahve apod./ vystřihneme malý proužek a přiložíme na brýle a tenkou CD liner fixou obmalujeme na tento proužek tvar skel.
Obmalovaný tvar vystřihneme malými nůžkami, na obruče brýlí naneseme párátkem tenkou vrstvu lepidla a skla položíme do obručí. Párátkem okolo ještě naneseme lepidlo a je hotovo.
Pilot již čeká na nalepení do kokpitu a svůj první let. Na obr.8 je vidět finální opracování figurek různých velikostí a typů.
Přeji vám v tvorbě mnoho úspěchů a zdaru. Je to vhodný čas relaxace, rozvíjení fantazie, tvořivosti a zručnosti na dlouhé zimní večery, které nás každoročně čekají. A pro naše protějšky i skýtání radosti ve smyslu: "můžeme se tu hýbat, táta modelaří jen u stolu!"
No a nakonec můj regiment po použití barev Balakryl ve finální podobě vidíte na obr.9
.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one